قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / تئاتر / با برگزاری مراسم اختتامیه؛ جشنواره «مبارک» به پایان راه رسید/ قدردانی از دبیر فقید رویداد

با برگزاری مراسم اختتامیه؛ جشنواره «مبارک» به پایان راه رسید/ قدردانی از دبیر فقید رویداد

آیین اختتامیه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک عصر امروز با معرفی برگزیدگان در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش مخاطبان هنر ، آیین پایانی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران – مبارک عصر امروز یکشنبه ۱۷ اسفند ماه در تالار وحدت برگزار شد.

پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن مجید توسط یک قاری نوجوان آغازگر مراسم امروز بود. الهه رضایی مجری برنامه‌های کودک در دهه ۶۰ اجرای برنامه را برعهده داشت که در ابتدای صحبت‌هایش توضیحاتی درباره شرایط برگزاری جشنواره در وضعیت کرونایی ارایه کرد.

تجلیل از دبیری که دیگر نیست

در ادامه یک قطعه نمایشی کوتاه اجرا شد و با پخش ویدئویی یاد و خاطره زنده یاد گلزار محمدی دبیر فقید جشنواره گرامی داشته شد. بهروز غریب پور، بنفشه بدیعی، بهزاد فراهانی، آزاده انصاری، زهرا صبری، ایرج محمدی، شهرام گیل آبادی، شهرام کرمی، محمد اعلمی در این تصاویر درباره ویژگی‌های این هنرمند و خاطراتی که از او داشتند، سخن گفتند. بخش کوتاهی از این ویدئو نیز به سخنان خود گلزار محمدی اختصاص داشت.

سپس با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، رضا بصیرت مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره و مهدی محمدی برادر زنده یاد گلزار محمدی از این هنرمند فقید تجلیل شد.

وزیر ارشاد سلام رساند

قادر آشنا در سخنانی سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به حاضران رساند و گفت که وی به دلیل حضور در جلسه هیات دولت، امکان حضور در برنامه را پیدا نکرده است.

آشنا با قدردانی از همه همراهان این جشنواره افزود: وقتی دوباره توفیق حضور در اداره کل هنرهای نمایشی را پیدا کردم، جشنواره در میانه راه بود و با کرونا و درگذشت دبیر عزیز آن روبرو شدیم. از این رو ابتدا برای برگزاری آن تردید داشتیم ولی در شورای سیاستگذاری به این نتیجه رسیدیم جشنواره در بستر فضای مجازی برگزار شود و چند پلتفرم ارایه آثار را بر عهده گرفتند که به ویژه پخش این نمایش‌ها از تلویزیون تئاتر ایران با استقبال تماشاگران روبرو شد به طوری که بیش از ۱۹ هزار تماشاگر به تماشای نمایش‌های جشنواره نشستند و خانواده‌ها خواهان ادامه پخش این آثار در فضای مجازی هستند.

وی همچنین تاکید کرد که علاوه بر بستر فضای مجازی از اجرای عمومی نمایش‌های جشنواره که اغلب تولید جدید هستند، حمایت می‌شود چراکه تئاتر با اجرای عمومی زنده است بنابراین از اجرای عمومی این آثار در تالارهای زیر مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی به ویژه تالار هنر و همینطور دیگر سالن‌های نمایشی حمایت خواهد شد.

در ادامه با پخش یک کلیپ کوتاه از هنرمندان درگذشته؛ کامبوزیا پرتوی، نصرت کریمی، محمدرضا الوند و گلزار محمدی یاد شد.

معرفی برگزیدگان بخش عکس

بخش بعدی مراسم اختصاص به اهدای جوایز بخش عکس داشت که با حضور امیر عابدی مدیر بخش عکس، اختر تاجیک عضو هیات داوران و امیر مشهدی عباس جوایز به شرح زیر اهدا شد.

بر اساس آرای هیات داوران متشکل از اختر تاجیک، بهروز غریب پور و سیف الله صمدیان با اهدای لوح تقدیر از کیارش مسیبی، پوریا نوری، مریم ملک‌مختار، مجید نیک‌نفس قدردانی شد.

هیات داوران عکاسان زیر را بدون اولویت به عنوان برگزیده این بخش معرفی کرد:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مریم قهرمانی زاده برای مجموعه عکس از نمایش‌های «اپرای عروسکی عشق» و نمایش «یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سیدضیا صفویان برای مجموعه عکس از نمایش‌های «بغلم کن تا دمپایی نیومده» و نمایش «ترانه خورشید و ماه»

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی آشنا برای مجموعه عکس از نمایش‌های «اگزویا» و نمایش «منو نمی‌بره»

بزرگداشت برای ۲ هنرمند تئاتر عروسکی

بخش بعدی برنامه به بزرگداشت ایرج محمدی هنرمند فعال حوزه نمایش عروسکی اختصاص داشت که ابتدا ویدئویی درباره این هنرمند پیشکسوت پخش شد و در ادامه با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام بهداروند مشاور اداره کل هنرهای نمایشی و قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی از این هنرمند تجلیل به عمل آمد.

محمدی با خواندن یادداشتی از برگزارکنندگان جشنواره و مدیران هنری جشنواره تشکر کرد و گفت: آرزو می‌کنم در هر شغلی، مفید و تاثیرگذار و مثل عروسک‌ها مهربان و خوشرو و یکرنگ، صادق، باگذشت، بخشنده، پر از عاطفه و عشق نسبت به هم باشیم که راز ماندگاری در همین هاست.

در بخش بعدی برنامه مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره یادداشتی را به شرح زیر قرائت کرد:

«به نام پروردگار زیبایی و مهر

نخست: هزاران سپاس آفریدگار را. سپس: شاد و آرام روح زنده نام بانو گلزار محمدی و تمام هنرمندان شریف سفرکرده و یادشان مانا.

عرض ادب و احترام به پیشگاه قهرمانان ملی در ساحت هنر نمایش که با هنرنمایی ارزشمند خود در شرایط دشوار چراغ صحنه جشنواره را پر نور و درخشان نگاه داشتند. سپاس از اعتماد بزرگواران و جناب آقای دکتر آشنا، سپاس فراوان از همراهی گروه محترم ستاد جشنواره و مدیران بزرگوار و پرتلاش.

و کلام آخر؛ شرایط دشوار بود، اما هر آنچه اگر خوبی بود به لطف هنرمندان شریف نمایش عروسکی ایران و همراهانم در ستاد جشنواره بود و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها از بنده پس تلخی‌ها و کاستی‌ها را بر من ببخشایید و امید به آرامش جهان، امید به سلامت و شادی مردمان سرزمینم. امید به رونق و اعتلای بیش از پیش نمایش ایران و نمایش عروسکی.»

تجلیل از محمدحسن ابویی معلم تلاشگر هنر در شهر مهریز که سال هاست به آموزش نمایش خیمه شب بازی و ساخت عروسک همت گماشته، دیگر بخش این برنامه بود. همچنین وزارت آموزش و پرورش نیز از این معلم قدردانی کرد.

ابویی بعد از مراسم تجلیل عنوان کرد: سال هاست دانش آموزان مهریز عروسک مبارک را می‌سازند. ساخت این عروسک جزو آموزش هنر در مدارس شهر ماست. در هر کلاس و مدرسه‌ای به خیمه شب بازی می‌پردازیم ولی در زمینه آموزش اول راه هستیم. کارگاه‌های خوبی هم برگزار کرده‌ایم. با اتفاق امشب مسئولیت من بیشتر شده است چون شهرستان ما در زمینه تئاتر پتانسیل خوبی دارد.

در ادامه چند قطعه موسیقی با خوانندگی خواننده نوجوان مجید معظمی اجرا و سپس تیزری از نمایش‌های شرکت کننده در جشنواره پخش شد.

اعلام برگزیدگان بخش ترجمه و تالیف

بخش بعدی مراسم اختصاص به اعلام برگزیدگان مسابقه پژوهش (تالیف و ترجمه) داشت. در این مسابقه ۴۷ اثر از سراسر کشور متقاضی رقابت بودند که در پایان و بر اساس رای هیات داوران متشکل از فریندخت زاهدی، بهرام جلالی پور و حمیدرضا اردلان آرا به شرح زیر اعلام شد:

بخش ترجمه

هیات داوران در این بخش بدون اولویت با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی از مجید کیانیان برای ترجمه مقاله «بدن متحول، عبارت نوظهور: اکتساب مهارت در یک تئاتر عروسکی» نوشته هاروکا اوکویی، پرتو پورقرایی برای ترجمه مقاله «عروسک به مثابه بدن زنده معاصر» نوشته نوئِمی لورِنتس و امین محمدی برای ترجمه مقاله «عروسک به مثابه یک ابزار آموزشی» نوشته تارجا کروگر و ان ماریا نوپونن قدردانی کرد.

بخش تالیف

رتبه سوم: لوح تقدیر و جایزه نقدی اهدا شد به فائزه السادات شاه حسینی برای نگارش مقاله «آواتارهای پلاسیسیته تخیل»

رتبه دوم مشترک: لوح تقدیر و جایزه نقدی تقدیم شد به نگین کشفی برای نگارش مقاله «نمایش های فشن به مثابه اجرای عروسکی؛ با نگاهی به نمایش‌های فشن Viktor & Rolf» و میرمحمدرضا حیدری و سلما محسنی اردهالی برای نگارش مقاله «گذری به سیر تاریخی بازی اسب چوبی در ایران و ریشه‌های اسطوره‌ای آن به عنوان یکی از گونه‌های عروسک نمایشی در ایران»

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی تقدیم شد به محمد اوحدی برای نگارش مقاله «راه روح رقصنده: بازنگری پدیدار شناسانه بر بی‌قراری عروسک در انسان معاصر»

معرفی برگزیدگان بخش نمایشنامه نویسی

در ادامه جوایز بخش مسابقه نمایشنامه نویسی با حضور اردشیر صالح پور، سلما محسنی و مریم اقبالی اهدا شد.

بر اساس رای هیات داوران بخش نمایشنامه نویسی، متشکل از شادی پورمهدی، اردشیر صالح پور و نادر برهانی مرند، آرا به شرح زیر اعلام شد.

آثار شایسته تقدیر

لوح تقدیر و جایزه نقدی به کیان مرادی برای نگارش نمایشنامه «میرزا پارلمان خان نهاوندی» از نهاوند

لوح تقدیر و جایزه نقدی به نسرین خنجری برای نگارش نمایشنامه «افسانه دختر بالدار» از تهران

نمایشنامه‌های برگزیده

در این بخش هیات داوران بدون اولویت سه برگزیده به شرح زیر داشت:

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به میلاد حسینی برای نگارش نمایشنامه «دژِ هفتواد» از تهران

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به رضا گشتاسب برای نگارش نمایشنامه «مَتَتی» از یاسوج

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به باقر سروش برای نگارش نمایشنامه «داش آکل» از تهران

آخرین بخش مراسم به اجرای قطعه‌ای نمایشی با نام «جنگ و صبح» به کارگردانی میثم یوسفی از یزد اختصاص داشت.

تاریخ انتشار:۱۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۳۶

درباره ی پایگاه خبری مخاطبان هنر

پایگاه خبری مخاطبان هنر افتخار دارد از طریق مخاطبان خود از اخبار و رویدادهای تئاتر و سینما مطلع شود . این رسانه تخصصی همچنین از نظرات و پیشنهادات سازنده مخاطبان خود استقبال می کند. پل های ارتباطی تماس با ما به این شرح است: پست الکترونیکی پایگاه خبری مخاطبان هنر: info@mokhatabanehonar.ir